איך פותחים עוסק פטור? כל מה שחייבים לדעת מראש!

איך פותחים עוסק פטור?

פתיחת תיק עוסק פטור פוטרת את העוסק מתשלום מע"מ על הכנסותיו. סטטוס "עוסק פטור" טומן בחובו יתרונות רבים, ועל-כן, אין זה פלא כי רבים בוחרים במסלול מס זה בבואם לפתוח עסק. ראשית, מדובר בדרך הזולה המהירה והפשוטה ביותר לפתיחת עסק. שנית, לקוחותיו של העוסק הפטור לא צריכים לשלם מע"מ, למעט במקרים מאוד ספציפיים. חסרונות פתיחת תיק עוסק פטור הן ההגבלה על מחזור ההכנסות של העסק, וכמובן, אי-היכלות לקזז את המע"מ מהוצאות העסק.


הניירת הדרושה לרישום

בכדי לפתוח תיק עוסק פטור עליכם לבוא במגע עם 3 רשויות שונות: משרד המע"מ המקומי, מס הכנסה וביטוח לאומי. אל הרשויות הללו יש להגיע מצויידים במסמכים הבאים: מע"מ: צילום ת.ז., מסמך המוכיח כי הינכם מחזיקים בחשבון בנק. מומלץ להגיע עם טופס 821 מלא.

מס הכנסה: צילום ת.ז., אישור עוסק פטור (אשר תקבלו במשרדי המע"מ) וחוזה שכירות מקום העסק (בהינתן ויש).

ביטוח לאומי: ניתן לעשות אונליין.


תהליך ההרשמה

מע"מ:

במשרד המע"מ הקרוב למקום מגוריכם עליכם לבקש לפתוח תיק עוס פטור, ולהגיש טופס 821. בטופס 821 תצטרכו לדווח מהו צפי ההכנסות השנתי שלכם. לפי צפי זה יחושב מס ההכנסה (הרגיל) שתשלמו במשך השנה. בסוף השנה יתבצע תיקון, ואילו הרווחתם פחות מהצפי, תקבלו החזר מרשות המיסים, בעוד אם המחזור גדול מהצפוי (אך עדיין בגדר הסכום בו ניתן לפעול כעוסק פטור) תאלצו להשלים את חובכם, אשר יכלול גם ריבית פיגורים. ניתן ומומלץ להגיע מצויידים בטופס המלא מראש.

אילו יקבע הפקיד כי אכן הינכם זכאים, תצאו ממשרדי המע"מ כשבידיכם "אישור עוסק פטור".

מס הכנסה:

אל מס ההכנסה תגיעו במטרה להפקיד טופס 5329, אשר ניתן למלא במקום, או מראש בבית.

את הטפסים תפקידו בידי פקיד מס ההכנסה, ולאחר שכל המידע יעובד ויאושר תקבלו בדואר את האישור הנכסף ממס ההכנסה.

ביטוח לאומי: הליך זה ניתן לביצוע במלואו באינטרנט.

היכנסו לאתר הביטוח הלאומי ומלאו טופס 6101. הפרטים בטופס יקבעו עבור הביטוח הלאומי את הסכום החודשי שעליכם לשלם לביטוח הלאומי. כיוון שכל התחשיב מבוסס על צפי משוער של הכנסות, בסוף שנת המס יתבצע חישוב סופי של חובכם האמיתי לביטוח הלאומי, ויהיה עליכם להשלים כל פער שיווצר בצורת תשלום לביטוח הלאומי. כמובן שאילו יתברר כי שילמתם יותר מדי לביטוח הלאומי, תקבלו החזר על ההפרש.


התנאים לפתיחת תיק עוסק פטור

הגורם המרכזי שיקבע האם הינך מסוגל להירשם כעוסק פטור הינו היקף ההכנסות הצפוי לך מן העסק. יש לשים לב שמדובר בהכנסות הכוללות של העסק, היינו המחזור שלו, ולא רק רווחי העסק. גובה המחזור העסקי אשר מעליו לא ניתן לפתוח תיק עוסק פטור משתנה משנה לשנה בהתאם למדד, אך תמיד נשאר קרוב לסכום של 100,000 ש"ח. נכון לשנת 2021 הסכום עומד על 99,893 ש"ח.


שימו לב: הכנסות בעל העוסק הפטור כשכיר אינן נכללות בחישוב זה, והן חסרות כל משמעות לעניין פתיחת תיק עוסק פטור.


ישנה רשימה של מקצועות אשר אינם זכאים לפתוח תיק עוסק פטור. ברשימה זו כלולים כל המקצועות החופשיים (משפטים, רפואה, חשבונאות, פסיכולוגיה, אדריכלות ועוד) וכן גם חברות, מתווכי נדל"ן נותני שירותים בתחום הבידור ועוד. את הרשימה המלאה ניתן למצוא בסעיף 13 ל"תקנות מס ערך מוסף (רישום)."


עם מי ניתן להתייעץ?

המדריך הנ"ל נועד לסייע לכל מי שמעוניין בפתיחת תיק עוסק פטור, אולם ניתן להפחית את הסכומים הנדרשים לתשלום לרשויות השונות באמצעות היוועצות בעו"ד. היעזרות בעו"ד המנוסה בפתיחת תיקי עוסק פטור תסייע לכם בהשגת אישור ניכוי מס במקור וכן אישור ניהול ספרים. כמו כן עו"ד מנוסה יכול לעזור לכם בהכרה בחוזה השכירות כהוצאה מוכרת, או בהיעדר חוזה שכירות: בהכרה בחשבונות המים והחשמל וכיו"ב, כהוצאה מוכרת. נציין כי העסקת עובדים בעסק הפטור מסבכת מעט את העניינים, ומומלץ להתייעץ עם עו"ד טרם התחלת ההליכים לפתיחת תיק עוסק פטור במקרה שכזה. ככלל ייעוץ של עו"ד במהלך פתיחת העסק הפטור תהיה משתלמת בטווח הארוך בשל יכולתו להפחית את תשלום המיסים שלכם ולהביא להכרה בהוצאות מסויימות כהוצאות מוכרות של העסק.


לסיכום

פתיחת תיק עוסק פטור מהווה דרך התאגדות יעלה וזולה. היתרונות הגלומים בפתיחת תיק עוסק פטור מצויים בפשטות היחסית של ההליך, הפטור מתשלום מע"מ, (אשר יקל על בעל העסק להישאר תחרותי בשדה העיסוק שלו למרות גודלו הקטן) ובקלות היחסית של ניהול ספרי החשבונות. על מנת לפתוח תיק עוסק פטור עליכם לסור למשרדי המע"מ הקרובים לביתכם ולאחר מכן למשרדי מס ההכנסה. השלב האחרון הוא הסדרת תשלומי הביטוח הלאומי, במשרדי הביטוח הלאומי או ברשת. מול הרשויות תצטרכו למלא מספר טפסים, אשר הנתון החשוב ביותר המופיע בהם הינו גובה ההכנסה החודשית המשוערת שלכם מן העסק. נתון זה ישפיע על מקדמות מס ההכנסה והביטוח הלאומי שתצטרכו לשלם, וטעות בצפי, כך שהסכום שנכנס בפועל גבוהה מצפי ההכנסות המשוער, יביא בסופו של דבר להגדלת ההוצאות שלכם לרשויות המיסים בשל ריבית פיגורים. מנגד, הכנסת נתון גבוהה מדי תביא להוצאות חודשיות מנופחות אשר ההחזר עליהן יגיע רק עם תום שנת המס. על כן מומלץ להשקיע מאמץ במטרה להגיע למספר מדוייק ככל הניתן, אולם מובן לרשויות כי לא ניתן לחזות באופן מדוייק הכנסות שנתיות.


לשיחה עם עו״ד בחינם ללא התחייבות צור קשר או התקשר לטלפון 052-6656118


אין באמור לעיל בכדי להוות משום יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, הכתוב לעיל מהווה תיאור כללי בלבד ובלתי מחייב. בכל מקרה יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.